Povijest Radio Max-a

Ovdje Radio Cerje...

Povijest

12.veljače 1967.godine započela je radijska priča koja traje više od pola stoljeća.  „Ovdje Radio Cerje…..“ čulo se prvi put u radijskom eteru daleke 1967. godine. Godinu dana ranije tadašnji je sada već pokojni direktor i vlasnik radio postaje Max Dragutin Cerjan samostalno izradio prvu radio stanicu i javio se u eter    iz Voće Donje odnosno naselja Slivarsko, a tada je signal    pokrivao samo navedeno naselje. S obzirom da tada nije bilo gotovo nikakve literature za izradu radio stanice faza ekperimentalnog    emitiranja je    potrajala malo dulje a iz dana u dan    dolazila su nova kvalitetnija    rješenja. Pokretanje emitiranja radijskog signala iz Cerja Nebojse    radio stanica se i dalje tehnički usavršavala tako da je čujnost bila preko dvadeset kilometara zračne linije. Bila su to vremena kada se po zakonu nije dopuštalo emitiranje privatnog radija te je tadašnja “milicija“ često oduzimala radio stanice i zabranjivala rad tako da su prekidi emitiranja bili česti. No u nekim trenucima uvijek je bila spremna još jedna radio stanica pa netom nakon oduzimanja u eteru bi se opet    čulo „Ovdje Radio Cerje ..“ Pod takvim teškim uvjetima i drugim problemima emitiranje je teklo gotovo neprekidno.

1970. godine Krsto Papić snimio o maloj radiostanici iz Cerja Nebojse dokumentarni film pod naslovom    „Nek se čuje i naš glas“ a isti je 1971. godine bio nagrađen na festivalu u Oberhausenu. Te godine je    snimljena i dokumentarna drama autora Kučiša, Bajsića i Jurjevića urednice Jelene Lovretić „Ad libitum“ također nagrađena na festivalu u Čehoslovačkoj no ni jedno od ovih ostvarenja nije dobilo odobrenje za prikazivanje na festivalima u Beogradu. Uz stalne prijetnje zatvorom, pedesetak oduzetih radio stanica    od 1990. godine    počelo je emitiranje    na UKV području pod nazivom „Radio Drago“ a tek stvaranjem hrvatske države moglo se odahnuti. Firma „Radio Max“ d.o.o. registrirana je 1994. godine na Trgovačkom sudu u Varaždinu. Koncesija je dobivena 1998. godine čime je ostvaren    dugogodišnji san obitelji Cerjan. U tijeku domovinskog rata    „Radio Max“ je sa svojim programom bio okrenut    k braniteljima i svim učesnicima domovinskog rata a za tu domoljubnu notu dokaz su mnogobrojna priznanja i zahvalnice od državnih, humanitarnih i mnogih drugih organizacija.

Nakon bivšeg Radio Varaždina odnosno Radio Varteksa kako se ranije zvao,    „Radio Max“    drugi je radio po početku emitiranja a sada je i najstariji u Varaždinskoj županiji. Tradicija emitiranja i dalje traje a za 50. godišnjicu Radio Max-a uručena nam je i HURIN-ova nagrada u Sv. Martinu na Muri. Godine 2012. Drago Cerjan postaje prokurist Radio Max-a a 17.02.2015. mijenja poziciju sa dotadašnjim vlasnikom Dragutinom Cerjanom dok 2019. godini nakon iznenadne smrti osnivača radio Max-a g. Dragutina Cerjana ističemo da mu je zadnja želja bila : kada umrem nemojte mi ugasiti radio. Nakon njegove smrti na čvrstim temeljima Radio Max nastavlja obiteljsku tradiciju te se održava u eteru na radost mnogobrojnih slušatelja. Držeći do svojih vjernih slušatelja aktualna programska shema izrađena je po mjeri svih dobnih skupina kako bi i dalje zadržala na okupu ovu veliku radijsku obitelj koju čine slušatelji i radio postaja Max. Radijsku ekipu čine vlasnik i direktor Drago Cerjan, radijska tehničarka i voditeljica Zvjezdana Telebar, prokurist Kristina Cerjan, radijski tehničar i voditelj Kristijan Moharić. Naime po istraživanju Agencije Ipsos Puls za istraživanje slušanosti radijskih postaja u Varaždinskoj županiji Radio Max je daleko najslušaniji Radio. Emitiramo svoj program na 99,3 MHz a slušati nas se može i putem Live Streaminga te se i tamo ističemo kao jedna od najpopularnijih i najslušanijih radio postaja u Hrvatskoj. Uz aktualni informativni i brojni sadržajni program te pretežno domaću glazbu najveći udio doprinose naši slušatelji koji i kreiraju veliki dio glazbenog programa putem telefonskih poziva i društvenih mreža.

Isječak iz filma „Nek se čuje i naš glas“

Film “Nek se čuje i naš glas” redatelja Krste Papića iz 1971. godine dokumentira fenomen ilegalnih radio-stanica u Hrvatskom Zagorju i Podravini. Jedna od tih stanica bila je “Radio Cerje” iz mjesta Cerje Nebojse, o kojoj je Papić snimio ovaj dokumentarni film.

Film je osvojio posebnu nagradu na Međunarodnom festivalu kratkog filma u Oberhausenu 1971. godine.

Scroll to Top